Javascript öğrenmeye değer mi?

Güncellendi on 8 Şubat 2020 in Yazılım
1 on 8 Şubat 2020

Javascript son dönemin en popüler programlama dilidir, ama çoğu insan hala javascript öğrenmeli miyim? buna değer mi gibi sorular sorup duruyorlar. Neden öğrenmeye değmesin ki? Birkaç yıldan beri, javascript çok yayıldı ve hemen hemen her yerde kullanılıyor artık. Front-end, back-end, mobil uygulama geliştirme vs. Bu da programlama dilinin popülaritesini artırıyor.

Ve javascript alt yapısını kullanan sayısız framework ortaya çıktı ve çıkmaya devam ediyor. Ben bugün size neden javascript öğrenmeliyiz ile ilgili birkaç nedenden bahsedeceğim.

  1. Başlaması Kolay

Javascript’i öğrenmesi oldukça kolaydır. yeni başlayanlar için arkadaş canlısıdır. Ve herkes daha önce tecrübesi olmamasına rağmen javascript’e kolayca adapte olabilir. 1-2 ayda temel javascript bilgisini öğrenebilir ve kendinize ufak çapta uygulamalar geliştirebilirsiniz. Herhangi bir spesifik environment’a da ihtiyacınız yok. Yazdığınız kodları browserlarda çalıştırabilirsiniz.

Bilgisayarınıza herhangi bir yükleme yapmanıza da gerek yok. Tabii ki, bir programlama dili olduğu unutulmamalı, sizi zorlayacak tarafları var ama dediğim gibi javascript öğrenmesi en zahmetsiz programlama dilidir.

2. Harika Kariyer fırsatları

Popülaritesinin artmasıyla, üstüne tonlarca framework yazılmasıyla, javascript developerlara ihtiyaç günden güne artıyor. Hem backend, hem front-end tarafında kullanılıyor olması javascript yazılımcılarının daha da kıymete binmesine sebep oluyor.

son zamanlarda kariyer sitelerine göz attım ve javascript yazılımcı arama trendi her geçen gün artmış. benden size söylemesi!

3. Kullanım Genişliği

Yukarıda da bahsettiğim gibi, hemen hemen her alanda javascript kullanılıyor. Böylelikle size açılan iş kapılarının sektörleri de genişliyor.

Angular, React, node.js gibi frameworkleri bildiğiniz takdirde size karada ölüm yok!

4. Büyük Topluluğu Var

Forumlarda, internet kaynaklarında javascript yazılımcılarının oldukça geniş bir kitlesi var. Bir sorunla karşılaştığınızda çok zaman harcamadan, kısa bir search ile çözüme çok rahat kavuşabilirsiniz. Stack Overflow sitesinde javascript kategorisine açılan soru – cevap sayısına bakın, ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Ayrıca eğer senior bir developersanız, yeni çıkan gelişmeleri, yeni çıkan frameworkleri tartışabileceğiniz bir toplulukta olmak inanın bana çok kıymetli bir şey.

5. Öğrenebileceğiniz çok fazla kaynak var

İnternette sayısızca eğitim videosuna ulaşabilirsiniz. Bunlardan bazıları paralı bazıları free! Ayrıca türkçe ve ingilizce olarak çok sayıda kitap erişimi de sağlayabilirsiniz.

 

Yazılımcı olacaksanız bir yerden başlamanızı tavsiye ederim, bu ilk adım javascript olabilir. bol şans

 
  • Beğenenler
Yanıtla
0 on 8 Şubat 2020

kardeşim ile bundan 2-3 yıl önce bu konuyu tartışıyorduk. hangi dil ile bu işe başlayayım vs diye soruyordu bana. bende dedim eğer türkiye’de kalmak istiyorsan c# veya java ile aç kalmazsın. çoğu yerde iş bulabilirsin. ama hedefin yurt dışında yaşamak ise javascript bilmelisin!

kendisi javascript öğrenip daha sonra angular js’e ve react.js’e yöneldi. şuanda münih’te bir firmada, avrupanın göbeğinde, medeniyetin başkentinde yaşıyor ve bana 20 euro’ya yaptığı market alışverişinin fotoğrafını atıyor ‘bak abi bu paraya neler alabiliyorsun burda’ diye.

javascript’in dünya çapında bir popülaritesi var, yeni başlayacaklara önerimdir! 

  • Liked by
Reply
Cancel