Assembly Dili en hızlı programlama dili midir?

Güncellendi on 8 Şubat 2020 in Yazılım
1 on 8 Şubat 2020

Assembly dili aslında (bence) düşünüldüğü gibi en hızlı programlama dili değildir! Assembly programlama dili makine kodunun insanlar için okunabilir versiyonudur. 

Bu tarz kıyaslamalar asla bitmez! Fortran C’den hızlı mıdır? C++ yavaş mıdır? Java nasıldır? vs vs. Herkesin bir görüşü var. 

İnsanların bu tarz tartışmalarda söylediği çoğu şey gibi, bu da yanlış!

Teoride, Assembly dili ham makine talimatlarını kullanır! Bu sebeptendir ki, herhangi bir dilin kullanabileceği talimatları, assembly de kullanbilir.

Pratikte, insanlar tarafından yazılan Assembly kodları artık en hızlı programlama dili değildir. Modern makineler, her zaman optimum seçimi yapmak için çok karmaşık talimat setlerine sahiptir ve prefetch, cache, speculative execution, branch prediction vb. arasındaki etkileşimler, insanlar için her zaman optimum talimatları seçemeyecek kadar karmaşıktır.

Peki, kim makine kodunun daha iyi olduğunu iddia eder?

  1. Sen
  2. Intel’de C derleyicisi yazan insanlar. 🙂

sana söylenen x y’den hızlıdır gibi şeyleri bir kenara bırak, genellikle doğru değildir,  ve neredeyse hiçbir zaman önemli bile değildir.

 

 
  • Beğenenler
Yanıtla
0 on 8 Şubat 2020

En hızlı dil Makine Dili – Assembly Dili Makine Dilinin bir soyutlamasıdır ve insanların bilgisayarları programlamasını kolaylaştırır.

Assembly Dili Makine Dili’ne çevrildiği için makinenin kendisi kadar hızlıdır.

  • Liked by
Reply
Cancel